Γνωριμία με άλλα σχολεία: Δημοτικό Σχολείο Σαρανταπόρου και 2ο Δημοτικό Σχολείο Σαλαμίνας

Σήμερα ετοιμάσαμε ένα πακέτο για να το στείλουμε σε μαθητές της Δ’ τάξης του 2ου Δημοτικού Σχολείου Σαλαμίνας. Η επαφή με αυτούς τους μαθητές ήρθε μέσω των δασκάλων μας , που συνομιλούν μέσω δικτύου των εκπαιδευτικών.

Συζητήσαμε και αποφασίσαμε τι θα βάλουμε μέσα: έφτιαξε ο καθένας μας από μία ζωγραφιά πασχαλινή, ετοιμάσαμε ένα επιτραπέζιο παιχνίδι που παίζουμε κι εμείς στα θρησκευτικά με θέμα τα γεγονότα της μεγάλης εβδομάδας, ένα παιχνίδι ταμπού με πασχαλινό θέμα, ένα παιχνίδι οπτικής αντίληψης και ένα μικρό βιβλίο με θέμα την αγάπη για τα βιβλία, τα οποία αγαπάμε κι εμείς. Φυσικά γράψαμε όλοι μαζί ένα γράμμα και παρουσιάσαμε τους εαυτούς μας στους νέους μας φίλους.

Περιμένουμε με πολλή ανυπομονησία και το πακέτο από την Σαλαμίνα γιατί είμαστε σίγουροι ότι θα είναι υπέροχο, αφού η κυρία μας έχει πει ότι η δασκάλα των παιδιών εκεί αγαπάει τα παιχνίδια. Όταν έρθει, θα σας το παρουσιάσουμε.