Γιορτή Παιδικού Βιβλίου #Δημοτικό Σχολείο Σαρανταπόρου#

Στις 2 Απριλίου, με αφορμή τα γενέθλια του γνωστού παραμυθά Χάνς Κρίστιαν Άντερσεν, γιορτάζουμε το παιδικό βιβλίο. Έτσι, η εβδομάδα αυτή δε θα μπορούσε να μην είναι αφιερωμένη στο παιδικό βιβλίο! Κάθε μέρα κάναμε και μια διαφορετική δραστηριότητα που να έχει σχέση με το βιβλίο για να κατανοήσουμε τη σημασία του και να το αγαπήσουμε περισσότερο.

Πρώτα από όλα, προστέθηκε στη γωνιά φιλαναγνωσίας μας μια ονειρεμένη σκηνή για ατελείωτα ταξίδια με τη φαντασία μας.

Γωνιά Φιλαναγνωσίας #Δημοτικό Σχολείο Σαρανταπόρου#
Γωνιά φανταστικών ταξιδιών και χαλάρωσης #Δημοτικό Σχολείο Σαρανταπόρου#

Μια άλλη δραστηριότητα που κάναμε την εβδομάδα αυτή είναι να ακούσουμε το τραγούδι “Μάγειρας”:

Μετά από αυτό το τραγούδι, αξιοποιήσαμε μια υπέροχη κατσαρόλα που μας έστειλαν οι μαθητές της Δ τάξης από το 2ο Δημοτικό Σχολείο Σαλαμίνας και φτιάξαμε παραμυθοσαλάτες ανακατεύοντας ήρωες, τοποθεσίες και προβλήματα παραμυθιών.

Στη συνέχεια, αφού διαβάσαμε από ένα βιβλίο από τη βιβλιοθήκη του Σχολείου μας, αξιοποιήσαμε ένα φύλλο εργασίας που βρήκαμε στο σάιτ “ΠΡΩΤΟ ΚΟΥΔΟΥΝΙ” και φτιάξαμε το μενού της τάξης μας, προσφέροντας για πιάτο ένα βιβλίο… Ιδανικό για βιβλιοφάγους!

Βιβλιοπαρουσίαση #Δημοτικό Σχολείο Σαρανταπόρου#

βιβλιοπαρουσίαση #Δημοτικό Σχολείο Σαρανταπόρου#