Επίσκεψη στον Μύλο του Παππά- Μουσείο Σιτηρών και Αλεύρων στη Λάρισα #Δημοτικό Σχολείο Σαρανταπόρου #

Σήμερα είχαμε την ευκαιρία να επισκεφτούμε το εκπληκτικό μουσείο Σιτηρών και Αλεύρων στον Μύλο του Παππά στη Λάρισα και να γνωρίσουμε δύο καταπληκτικές κυρίες, την κ.Κωνσταντίνα και την κ.Δήμητρα που μαζί τους ταξιδέψαμε στον δρόμο του σιταριού και μάθαμε πώς τελικά φτάνει στα χέρια μας ως αλεύρι. Η ξενάγηση είχε πολύ ενδιαφέρον γιατί πέρα από πληροφορίες που μάθαμε, είδαμε ζωντανά πώς λειτουργούσαν τα διάφορα μηχανήματα και παίξαμε διάφορα παιχνίδια.

Μαθαίνοντας την ιστορία του Μύλου με την κ. Κωνσταντίνα #Δημοτικό Σχολείο Σαρανταπόρου#
Πιάνοντας το σιτάρι #Δημοτικό Σχολείο Σαρανταπόρου#
Μηχάνημα ανύψωσης του σιταριού #Δημοτικό Σχολείο Σαρανταπόρου#
Χαρμανιέρα #Δημοτικό Σχολείο Σαρανταπόρου#
ο κύκλος του σιταριού #Δημοτικό Σχολείο Σαρανταπόρου#

διαδραστικά παιχνίδια #Δημοτικό Σχολείο Σαρανταπόρου#

Στο τέλος μας ανέλαβε η κ. Δήμητρα και μας έδωσε από ένα βιβλίο ζωγραφικής που είχε πολλές ωραίες δραστηριότητες σχετικές με τον κύκλο του σιταριού.

βιβλίο δραστηριοτήτων #Δημοτικό Σχολείο Σαρανταπόρου#

Τους ευχαριστούμε πάρα πολύ για όλα και φεύγουμε με μια υπέροχη ανάμνηση!