Αρτοποιοί εν δράσει #Δημοτικό Σχολείο Σαρανταπόρου#

Σήμερα η μέρα μας ήταν πολύ γεμάτη. Από το πρωί ξεκινήσαμε με παρασκευή ψωμιού. Μιας και αύριο θα παρακολουθήσουμε Θεία Λειτουργία και αφού στη Γ΄ και Δ΄ τάξη ασχολούμαστε με το πώς φτιάχνεται το ψωμί, καλέσαμε τη γιαγιά μιας συμμαθήτριάς μας, την κα Κούλα , να μας δείξει πώς να ζυμώσουμε και πώς να φτιάξουμε το δικό μας πρόσφορο. Παράλληλα μας έφτιαξε και 7 μικρά ψωμάκια για να δοκιμάσουμε αν πετύχαμε τη ζύμη. Τα ψωμάκια μας τα έψησε η μαμά άλλης συμμαθήτριάς μας που είχε κοντα το σπίτι της, η κα Μαριάνθη. Ευχαριστούμε θερμά όλους τους ενήλικες που μας βοήθησαν να ολοκληρώσουμε αυτή τη δράση στο σχολείο!

Το εκπληκτικό στην όλη διαδικασία ήταν όταν το ζυμάρι φούσκωνε μέσα σε ένα τάπερ ξαφνικά, εκεί που δεν το περίμενε κανείς, το καπάκι του τάπερ εκτοξευόταν λόγω της ζύμωσης που γινόταν!

Σας αφήνουμε να απολαύσετε το φωτογραφικό μας υλικό:

Τα υλικά ετοιμάζονται για να μπουν στο σκεύος #Δημοτικό σχολείο Σαρανταπόρου#
τα παιδιά βάζουν τα υλικά στο σκεύος #Δημοτικό Σχολείο Σαρανταπόρου#
ζυμώνουμε καλά
βοηθάμε ο ένας τον άλλο
ρίχνουμε όλο μας το βάρος κι ας είμαστε πάνω στα θρανία
όλα τα χεράκια βοηθούν στο αποτέλεσμα
είμαστε ενθουσιασμένοι!
κάνουμε τη δουλειά μας με προσοχή κι επιμονή
η ζύμη τις “έφαγε” για τα καλά
η κα Κούλα ολοκληρώνει το ζύμωμα και χωρίζει τα ψωμάκια
έβαλε και τη σφραγίδα